Na pewno spotkałeś się już ze stwierdzeniem, że mimo doskonałego smaku piw rzemieślniczych trudno sięgnąć po drugą butelkę ze względu na jego „ciężkość”. To całkiem normalne, jeżeli stawiasz dopiero pierwsze kroki w poznawaniu efektów piwnej rewolucji. W końcu nikt nie powinien się rzucać od razu na głęboką wodę. Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie jest piwo sesyjne.

 

Czym jest piwo sesyjne?

O co chodzi z tymi piwami sesyjnymi? Sesyjność w piwie oznacza łatwość jego przyswajania – jeżeli czujemy, że piwo jest lekkie, nie zalega za bardzo, a na dodatek pozbawiony jest przesadnej ilości alkoholu, mamy właśnie do czynienia z piwem Session. Co ważne, sesyjność piwa nie wiąże się z jego stylem. Analizując piwa z naszego browaru najpopularniejszym stylem piw sesyjnych jest Session India Pale Ale, reprezentowane w Doctor Brew przez Citra Session IPA oraz Simcoe Session IPA. Oba charakteryzują się niższą w stosunku do pozostałych piw zawartością alkoholu na poziomie 4,7%. Również pod względem goryczki (53 IBU) ustępują im głównie piwa pszeniczne. Warto zwrócić też uwagę na niezwykle lekkie piwo Summer Ale, które zawiera zaledwie 4,2% alkoholu i goryczkę na poziomie 46 IBU.

Piwo Saison a piwo sesyjne

Często wśród osób wchodzących dopiero w świat „piwnej rewolucji” zdarza się mylenie pojęć piwa Saison (sezonowego) i piwa Session (sesyjnego), szczególnie, że można trafić zarówno na Saison IPA jak i Session IPA. Pochodzące z Belgii orzeźwiające piwo sezonowe powinno mieć goryczkę na poziomie 20-35 IBU i od 5 do 7 procent alkoholu. Ponadto cechuje się ziołowo-owocowym aromatem i smakiem. W przypadku, gdy trafimy na Session Saisona oznacza to po prostu lżejszą wersję tego stylu.

Na koniec tekstu jeszcze ciekawostka: każdy kraj ma swój własny segment piw sesyjnych. W przypadku Niemiec ich większą część stanowią piwa pszeniczne i pilsy, Czechy zaś specjalizują się w sesyjnych lagerach.

 

Chcesz spróbować najlepszych piw rzemieślniczych? Sprawdź naszą ofertę!

0 0 0
Wczytywanie...