Choć o Weizenach i Witbierach jest znów głośno za sprawą piwnej rewolucji, zawsze cieszyły się one pewnego rodzaju estymą. Wpływ na to mają liczne walory piwa pszenicznego doceniane przez miłośników piwa.

Aromat pszenicznego piwa

Zamawiasz sobie piwo pszeniczne. Jakich zapachów powinieneś się spodziewać? Przede wszystkim bananów i goździków w Weizenie, za które odpowiedzialne są fenole oraz cytrusów i kolendry w Witbierze. Powstają one w piwie w wyniku fermentacji, prowadzonej przy użyciu specjalnych szczepów drożdży. Dodatkowo w piwach pszenicznych z oferty Doctor Brew takich jak American Witbier i American Weizen wykorzystywane są amerykańskie chmiele, dzięki którym piwa te nabierają cytrusowego aromatu.

Lekkość piwa

Jedną z podstawowych cech, dzięki którym piwo pszeniczne ma tylu zwolenników jest jego lekkość. Ze względu na użycie słodu pszenicznego obok słodu jęczmiennego pije się je łatwiej niż piwa, reprezentujące inne style. Mowa tu nie tylko o „ciężkich” Russian Imperial Stoutach czy India Pale Ale, ale również… eurolagerach. Na plus za piwami pszenicznymi przemawia również niższa goryczka i zawartość alkoholu. „Piwna rewolucja” pozwala jednak eksperymentować z tradycyjną recepturą, dzięki czemu pijąc American Weizen i American Witbier możemy cieszyć się goryczką na poziomie – odpowiednio – 29 i 33 IBU.

Piana pszenicznych piw

Czemu piwa pszeniczne mają tak obfitą pianę? Jeśli dokładnie przeanalizujemy to zagadnienie i przeanalizujemy skład piw, odkryjemy, że te z dodatkiem słodu pszenicznego charakteryzują się najwyższą pianą. Co dopiero, kiedy to słód pszeniczny okaże się najważniejszym składnikiem całej układanki? Nie powinna więc dziwić wysokość tradycyjnej szklanki do podawania piwa pszenicznego.

Chcesz spróbować najlepszych piw pszenicznych? Zapoznaj się z naszą ofertą!

0 0 0
Wczytywanie...