Pewnie doskonale kojarzycie sytuację, gdy pijecie piwo w stylu IPA z piwnym laikiem i słyszycie słowa „to jakieś piwo owocowe?”. Tak, rewia aromatów potrafi być przytłaczająca, szczególnie dla osób, które nie są zapoznane z piwną rewolucją. Jakie są rodzaje nut aromatycznych w piwie i czego należy się spodziewać po określonych stylach?

Tradycyjne rodzaje nut aromatycznych w piwie

Banany/Goździki/Fenole – Aromaty charakterystyczne dla piw pszenicznych uwarzonych w stylu hefeweizen. W przeciwieństwie do pozostałych opisanych tu aromatów, te nie pochodzą z chmielenia, ale ze specjalnych szczepów drożdży używanych w piwach pszenicznych. W piwach dolnej fermentacji takich jak pils czy lager tego rodzaju aromat uznawany jest za wadę, który wskazuje na zakażenie dzikimi drożdżami.

Żywica/Sosna/Trawa/Zioła – Jeden z podstawowych aromatów wprowadzanych przez amerykańskie chmiele – w związku z tym często utożsamiany jest z piwami w stylu IAIPA. Pomysłów na określenie tego aromatu jest mnóstwo: jedni mówią o trawiastości, inni o lasie, jeszcze inni zauważają ziołowość takiego piwa.

Cytrusy/Pomarańcze – Kolejny aromat, który kojarzony jest przede wszystkim z amerykańskimi chmielami, chociaż pojawia się również w odmianach angielskich, niemieckich czy australijskich. Odnajdywany w znacznej części piw warzonych za pomocą drożdży górnej fermentacji.

Owoce tropikalne/Mango/Brzoskwinie – Aromaty pojawiające się w piwach ale. Ich pojawienie się wynika z naturalnego efektu ubocznego podczas warzenia piwa przy użyciu drożdży górnej fermentacji.

Nietypowe rodzaje nut aromatycznych w piwie

Czas przejść do tych bardziej nietypowych zapachów, które – co należy pamiętać – w większości przypadków nie są zaliczane do wad. Jeżeli jednak piwo zawiera aromat, którego nie powinno tam być, mamy do czynienia z wadliwym piwem.

Stajnia/Siano/Koń – zapach kojarzący się z mokrą sierścią lub mokrym sianem. Charakterystyczne dla piw uwarzonych w stylu lambic czy saison (nie mylić z piwami sesyjnymi!).

Torf/Asfalt/Kable – aromat ten pojawia się w piwach, w których użyto słodu wędzonego torfem. Ostry, ciężki, nieco gryzący. Można się go doszukać w części piw specjalnych.

Ciastka/Guma balonowa – zapach będący efektem użycia belgijskich drożdży, wykorzystywany w piwach w stylu Belgian IPA, w tym naszym reprezentancie tego stylu Anabelle Belgian IPA.

Chcesz spróbować piw Doctor Brew, cechujących się wyrazistym smakiem i aromatem? Sprawdź, gdzie możesz je kupić!

0 0 0
Wczytywanie...